Па, мора да се признае дека ова беше растрчана недела.

Многу мразам кога луѓето ќе почнат да дрндаат како се тоа зафатени, како тоа имаат премногу обврски и немаат они време за театар и спорт, како тоа имаат работа преку глава, ама никој не спомнува дека што и да се има, пари се нема. Епа како тоа бе цело време работите а пари немате? Некој нешто подлажнуе овде.

Е сега, бељата е што јас се најдов во истиот тој кош да кенкам како немам време за ништо и за никого, па дури ни за театар. Не е дека лажам, жими све немам, ама немам зашто си поставив пар приоритети коишто можеби треба, а не знам како да ги сведам на минимум. Плус проблем, не сакам бе брате. Знам кога треба, знам и како треба, ама во моментот кога треба да кажам, еј заеби имам работа, срцето, а и нешто друго богами, ми подлупнува во некој поинаков такт од оној холивудскиот.

Рака на срце, пари има, да не рече некој дека сум ептен во средината на кошот и како сите други. Колку има? Има брате, се прелива дури. Еве, вчера влегов во Веро, поминувам покрај оние сувомеснатите, се мислам дали да сменам или да одам со стандардното пилешко на Солета и решив сепак да земам некое си коешто не знам ни чиво е. Ме прашува девојката колку сакам, ја викам имам пари, плесни едно триста грама, море триста пеесет нека бидат и стави уште толку од германската гауда, најскапата, има да се осеќам ко Словенец денеска.

За мене, официјално, почна летото. Со оглед на тоа дека кај нас одамна веќе нема ни пролет, ни есен, или барем јас не ги признавам дека постојат, за мене, почна летото.

Во саботата со Томе и Влатче се распославме на скали со пивце и неограничено количество смоки и се раздрндавме за спорт, за политика и за тоа дали прилепските девојки се најчурук во Македонија или Кумановчанките добро конкурираат за врвот. Муабети од егзистенционално прашање кои само докажуваат дека сезоната на вистинско живеење започнува.

Зимата е нешто најстрашно што може да му се случи на човек после војната. Океј, и после 56кбпс интернет конекција, ама не е тоа поентата. Зимата го убива духот на македонецот и желбата за живот. Дури и политичарите жонглираат со времето, никој не закажува избори некаде во јануари кога е камен, зашто знаат дека никој нема да искочи да гласа. Логично размислуваат луѓето. Додуша годинава и да им обезбедат мерцедеси со клима и личен шофер, нормалните луѓе нема да гласаат, а за стоката не им треба ни молба, само ќе им соопштат смирено за кој број гласаат овој пат и завршена работа.

Да не дрвам за политика, од овој викенд, Мачорот со крената опашка се вози низ градот со 20 на саат за да може да види што се Скопје може да му понуди на еден вечно февруарски расположен мустаќлија. И метафорите со кренатата опашка задржете си ги за дома.

Летото почнува, Скопје се буди, колумнистите и понатака се неписмени, политичарите сè уште го бараат огледалото на кралицата, А1 не се мрда од Перо Наков, а само тинејџерките се паметни и проблемот со „немам што да облечам“ го решаваат логично, одат полуголи. Да се живи и здрави.

Еуфорично а? Можеби по малку. Различно од порано? И тоа како! Подобро? Па не би рекол подобро, би рекол, фала му на Брадестиот што успева да ми ги задржи нервите сега за сега тивки и да се надеваме дека смртта оваа година ќе задреме на убавото мартовско сонце, па ќе се успие таму некаде до ноември, кога зимата и онака ќе не убие сите.

Живеам само во лето, сè друго преживувам.

Би можело да Ве интересира:
Претходно од оваа категорија: