dajkon

Дајконот е јапонска бела репка. Сочна е, крцкава и свежа, со посладoк вкус од домашната ротквица. Може да се најде на поголемиот дел од нашите пазари и тоа по пристапна цена. За да бидете задоволни од пазарењето, одбирајте цврсти, мазни и тешки плодови со свежи листови. Чувајте ги во фрижидер, во пластични кеси, најдолго една седмица.

Свежата ротквица не треба да ја лупите.Добро измијте ја и исечете ја на тркалца. Идеална е за грицкање во секоја диета. Освен коренот се користи и листот кој е богат со витамин Ц, бета-каротин, калциум и железо.

 

Јадете и свеж и варен корен-поради поволниот однос на минерали. Поради натриумот и калиумот што ги содржи, дајконот е исклучително силен диуретик. Богат е со витаминот Ц, каротин, односно провитамин А и витамини од групата Б, ги разградува тврдите масни наслаги од телото и го забрзува исфрлањето на токсините.

Малата енергетска вредност, околу 18 калории на 100 гр. Содржи многу фруктоза, скробни состојки, пектин и целулоза. Од минералите содржи калиум и калциум, но и витамин Ц и тоа во количина која задоволува 34% од дневно препорачаната доза, како и активни ензими. 

Богат е со гликозиди и специфични материи со фитонцидно и бактерицидно делување.Коренот почесто се јаде жив, во салата,или поретко термички обработен. 

Го ослободува организмот од холестерол и триглицериди, го олеснува варењето на маснотиите и ја стимулира работата на жолчката. Благодарение на рафанолот, етерично масло, го поттикнува излачувањето на слузот од дишните органи, па се препорачува кај бронхитисот и кашлањето. Освен тоа, незаменлив е како диуретик.

Во текот на готвењето со друг зеленчук, ротквицата ќе ги впие сите ароми, бидејќи самата нема изразен вкус. Така може да се направи пена од бели ротквици и јаболка, но и пире.

Позитивни страни:

-висок процент на диетални влакна

-магнезиум

-калиум

-витаминЦ

-калциум

-малку калории

-диуретик

Негативни страни:

-висок процент на шеќер

 

ја сакам Македонија: тука
навивам за мојата репрезентација: тука

 

 

taksirat-promo

baner-km

2ra-kolumna

  • 30 дена
  • 7 дена
  • 24 часа