Некогаш беа сочни, влажни и примамливи за секој маж, но како зимата се наближува, а студеното време станува секојдневие тие се повеќе стануваат суви и рапави.

Заедно со моментите на болка и пецкање ова се симптомите дека на вашата оштетена кожа на усните итно и е потребна помош.

Кои се причините за оштетувањето на усните?

1. Недостатокот на незаситени масни киселини, кои се внесуваат преку рибата, маслиновото масло, овошјето, зеленчукот,житариците и јаткастите плодови.

2. Недостатокот на витамин Б, кој го има во млекото, месото, јајцата и житариците.

3. Неповолните временски услови, како студ, ветер, силно сонце.

4. Сувиот и топол воздух во просториите во кои престојувате.

5. Алергиски реакции на козметички производи.

Факти за усните:

1. Кожата на усните има 3 до 5 слоја од клетки за разлика од онаа на поголемиот дел од лицето која има 16.

2. Нашите усни се црвенкасти само затоа што таму кожата е потенка, што ги прави крвните садови повидливи.

3. Усните немаат ниту потни, ниту лојни жлезди за разлика од останатите делови од телото. Tо значи дека го немаат вообичаениот заштитен слој на кожата.a

7 совети:

1. Нанесувајте балсам за нега на усните пред секое излегување.

2. Избегнувајте го влажнењето на усните со јазикот.

3. Температурата во домот или канцеларијата намалете ја на 22 степени и одржувајте го воздухот влажен.

4. Пред излегување на јако сонце нанесете крема со заштитен фактор 15.

5. Консумирајте што повеќе овошје и зеленчук, како и вода.

6. Барем 2 пати неделно правете пилинг на усните масирајќи ги нежно со мека четкичка за заби или со мед и шеќер.

7. Избегнувајте кармини и сјаеви кога ви се усните испукани. Користете само лабело и вазелин тој период.

ПРОДУКТИ ЗА НЕГА НА УСНИТЕ: Мед, млеко, маслиново масло, путер. Нанесете било кој од нив и оставете да делува 15 минути, ќе се изненадите колку ќе ви бидат меки и нежни, а црвенилото и пецкањето ќе станат минато.

marijaSerif

ZK