Без хемикалии и други додатоци, оваа маска се прави многу едноставно. Потребни ви се следните неколку намирници кои повеќето од нас ги имаме во својот дом. Доколку ги немате, тие се лесно достапни и може да ги најдете во секој маркет.

Потребни состојки:

- 1 лажица кокосово масло
- 1 лажица маслиново масло
- 1 лажица мед
- 1 јајце


Начин на подготовка:

1. Во пластичен или стаклен сад измешајте ги сите состојки. Јајцето претходно треба да биде добро изматено.

2. Целата смеса нанесете ја на косата, почнувајки од коренот па се до врвовите.

3. Протријте ја смесата низ косата и скалпот со нежни, кружни движења. Тоа ја поттикнува циркулацијата и помага за побрз раст на косата.

4. Оставете ја маската да отстои најмалку триесет минути. Уште подобро е да преспиете со маската и да ја измиете утредента.


Зошто е оваа маска добра?

Кокосовото масло го поттикнува растот на косата и ја хидрира од коренот до врвовите. Маслото содржи Омега-3 мастни киселини кои директно продираат и ја хранат косата. Додатно, и даваат сјај и волумен.

Маслиновото масло исто така и дава одлична хидратација на косата, особено на сува и оштетена коса.

Медот ја отстранува нечистотијата и има анти-габични својства.

Јајцето пак содржи протеини кои се неопходни за раст на косата. Белковините од јајцето продираат длабоко во косата и на тој начин ја зајакнуваат.

marijaSerif

bikini-kino-milenium