Малкумина можат да одолеат на егзотичната комбинација од бел песок и тиркизно чиста вода. Токму затоа е тешко да се состави листа од само неколку најинтересни такви плажи.

Сепак, според туристите кои ги посетиле и успеале да уживаат во нивните убавини, овие 10 плажи нудат незаборавно искуство. Некои велат дека се создадени за романтика, други за дневно опуштање, а трети за екстремно нуркање.

Во која група и да спаѓате, сигурно ќе уживате во овој мал рај на земјата:

1. The Baths, Virgin Gorda, Карибите - огромни камења и спокојни водени базени. 

plaza1

2. Плажата Камило, Лагос, Португалија - живописни карпи кои го опкржуваат портокаловиот песок и топлата тиркизна вода.

plaza2

3. Pfeiffer Big State Beach, Калифорнија, САД - прекрасни плажи со нијанци на виолетов песок, мирна вода и прекрасни зајдисонца.

plaza3

4. Плажата Махо, Св. Мартин, Карибите - си се сончате на плажа а авиони летаат 15 метри над вашите глави. Интересно, зар не?

plaza4

5. Плажата Стакло, Калифорнија, САД - песокот е покриен со мазни камења во различни бои.

plaza5

6. Los Dedos Playa Brava, Пунта дел Есте, Уругвај - огромна склуптурна на рака закопана во ситниот песок.

plaza6

7. Jokulsarlon Lagoon, Исланд - бели ледени плочи заедно со црниот песок, прекрасна плажа со преубава контраст.

plaza7

8. Playa de Gulpiyuri, Аустријас, Шпанија - плажа опкружена со пештири и заливи. Плажата има морска вода и песок иако е 100 метри одалечена од морето.

plaza8 

9. Детски базен, Калифорнија, САД - забавно е да се гледаат мрзливите фоки како лежат на карпите и песокот во ова нивно природни живеалиште.

plaza9

10. Scala dei Turchi, Realmonte, Италија - песочна плажа која се крие зад големи бели карпи создадени со природна ерозија.

banerIscelitelMilenium

  • 30 дена
  • 7 дена
  • 24 часа