Здравје

vitka-linija.hranaХранливите влакна на сливите, зелката и гравот го „лекуваат“ запекот, го намалуваат холестеролот и ја поттикнуваат работата на метаболизмот.
Храната богата со хранливи влакна го забрзува метаболизмот, ги решава проблемите со столицата и го поттикнува согорувањето на масните наслаги. Овие намирници се богати со тие хранливи материи, а редовно ги јаделе и нашите баби.

Повеќе...

sonce.06Станува збор за габично обојување на кожата кое се јавува во текот на летните месеци. „Tinea versicolor“ се појавува како бели дамки кои најчесто се стационирани на подрачјето кај вратот, а ако не се третираат можат да се прошират и по целото тело.

Повеќе...

sklekovi.30Доколку работите во канцеларија и често страдате од силни и неподносливи главоболки, време е да ги заменете штетните апчиња.  Се покажало дека оние кои имаат посилни мускули на рамената помалку страдаат од главоболки.

Повеќе...

limon-sol.biberКомбинацијата на лимон, сол и бибер не само што може да ви послужи за зачинување на салатата, туку може да ја употребите и како лек за многу работи.

Повеќе...

komarci06Летниот одмор може најлесно да ви биде уништен со само едно касање од комарецот. После тоа следува чешање, болка, па пак чешање и така со часови дури и денови...

Повеќе...

alergija.kozaМногу од нас поради сонцето добиваат алергија на кожата и се соочуваат со непријатно чешање, печење и топлина. Но, се поставува прашање што е тоа што ја предизвикува алергијата?

Повеќе...

srcevi.problemi17Избегнувањето на физички активности и прекумерната тежина ви се веќе познати непријатели на срцето но дали сте знаеле дека и нехигиената на забите му штети на срцето?

Повеќе...

share.headacheБританската здравствена агенција предупредува дека нашите бежичните рутери кои емитуваат електромагнетни бранови или WLAN сигнали можат да бидат опасни по здравјето на човекот.

Повеќе...

pukanki.05Пуканките освен за во кино се одлични и за вашите крвни садови, варењето и превенцијата од рак.

Повеќе...

fast.smookingЖивеме ви време кога модерните „отрови“ тивко го убиваат нашето тело а коге ние ќе се освестиме за тоа, веќе имаме сериозно нарушена здравствена состојба.

Повеќе...

banerIscelitelMilenium

  • 30 дена
  • 7 дена
  • 24 часа