Здравје

kafe.casaИако големата количина на кафе не е добра за желудникот и води кон несоница, научниците имаат нови докази дека нашиот омилен црн пијалак вушност е многу здрав и дека нè штити од многу болести.

Повеќе...

popovik.1Професорот Ѓурица Поповиќ, директор на Институтот за печурки успеал да ја создаде печурката Cordyceps Sinensis, вон нејзиното природно живеалиште – Хималаите.

Повеќе...

domasna.maskaСтанува збор за руски рецепт од кој се воодушевени сите жени но и мажи кои имале проблем со опаѓање на косата и кршливост на влакната, а предноста е што ви треба само една состојка.

Повеќе...

sleep.milkСекој ден се вртите навечер во постелата со часови пред да заспиете? Лекот се крие во природата и во вашата кујна, време е за чаша млеко или чај од камилица.

Повеќе...

alkohol.koza2Без разлика дали сте само лесен алкохоличар, дали тука и таму сакате да се напиете по некоја чашка, алкохолот по правило прави хаос во вашиот организам. Еве што ќе се случи доколку се откажете од алкохолот.

Повеќе...

umor.20Доколку сте постојано уморни и имате проблеми со спиењето како и да пронајдете енергија за вежбање тогаш ви фали овој клучен минерал.

Повеќе...

pori.liceОвој проблем особено е застапен кај жените со комбинирана или масна кожа, а како најзасегнат дел е кожата на носот, челото и брадата.  Најнепријатното е тоа што освен неубавиот изглед, проширените пори претставуваат место за размножување на бактериите што резултира со појава на акни и несовршености од друг тип.

Повеќе...

nokti.problemiНевообичаени бели или розови нијанси, како и некои напукнатини на нокотот, може да бидат знак за некоја болест. Многу бледите нокти понекогаш може да бидат знак за многу сериозна болест како: анемија, срцева слабост, болести на црниот дроб или неухранетост.

Повеќе...

happy.runningПокрај пушењето „тивок убиец“ е и физиќката неактивност. Имено, недостатокот на физичката активност се искачи на четвртото место на листата со глобални предизвикувачи на смрт.

Повеќе...

dnevna.dramkaДневната кратка дремка може „да спаси животи“, бидејќи благодарејќи нему кај луѓето се намалува ризикот од срцев удар, велат истражувачите од грчката клиника „Asklepieion Voula“.

Повеќе...

banerIscelitelMilenium

  • 30 дена
  • 7 дена
  • 24 часа