Здравје

Научниците откриле како да го ослабнат вирусот ХИВHIV вирусот не може да ги напаѓа клетките на имунолошкиот систем ако од мембраната на вирусот се оттргне холестеролот - објаснуваат научниците од Универзитетот Лондон, кои на ова важно откритие работеле со интернационален тим научници. Тие веруваат дека ова открити е им пружа нова надеж за развој на вакцина против ХИВ/СИДА.     

Повеќе...

Не постои лош јогурт - со него се лечи дури и депресијаПробиотиците или „добрите бактерии“ кои се наоѓаат во млечните производи можат да го променат хемискиот состав на мозокот и така да ја излекуваат депресијата - утврдиле ирските научници.

Повеќе...

breast-slapping-thumbМногумина се скептични за работата на козметичарката Кемика На Сонгла од Тајланд којашто има уникатен начин да ги зголеми женските гради, но дури и научниците ја признаа нејзината работа, па ова може да значи и крај на ризичните пластични операции.

Повеќе...

Засладените сокови се виновни за дебелината, дијабетесот и срцевите болестиПиењето вода наместо засладени сокови помага при слабеењето и го намалува ризикот од дијабетес тип 2 за 7% - открива истражувањето на Универзитетот Харвард.

Повеќе...

Секој трет кафе бар и ресторан послужува валкан лед со што го ризикува здравјето на гостите - открива истражувањето на Агенцијата за заштита на здравјето на Велика Британија. Секој трет кафе бар и ресторан послужува валкан мраз со што го ризикува здравјето на гостите - открива истражувањето на Агенцијата за заштита на здравјето на Велика Британија.

Повеќе...

Претераното пиење кафе предизвикува халуцинацииГолемите количини на кофеин во комбинација со стрес придонесуваат луѓето да гледаат, слушаат или мирисаат работи кои не се вистински и реални - објаснуваат научниците.

Повеќе...

astma-thumbВо светот од астма страдаат повеќе од 235 милиони луѓе, а тоа е и најчестата хронична болест кај децата - укажуваат податоците од Светската здравствена организација (СЗО) 

Повеќе...

soveti-za-zdrava-kosa-thumbТелото секојдневно води битка против токсините  и многубројните загадувачи од животната  средина.
Најголемата опасност се крие во брзата храна,  тврдата вода и загадениот воздух на кои се  најмногу изложени кожата и косата. За нивна нега, ќе се погрижите почесто да правите детоксикациски третмани, соодветни подготовкии и воведување мала, но важна промена во исхраната.

Повеќе...

Мажите го губат тестостеронот и малформациите на органите се сè почестиВо последните неколку декади мажите сè повеќе остануваат без тестостерон - откриваат американските научници.

Повеќе...

Откриле вирус кој ги убива клетките на ракотВирусот JX-594, кој е изведен од видот на вирус користен во вакцината против големи сипаници, може да ги уништи сит еклетки на ракот - открило истражувањето на Истражувачкиот институт од Отава.

Повеќе...

banerIscelitelMilenium

  • 30 дена
  • 7 дена
  • 24 часа