Актуелната светска шампионка во фитнес Миљана Станојкович (23) не се занимавала со спорт се до предходната година кога животот и се изменил од корен. Благодарение на својот дечко, оваа девојка од просечна студентка преку ноќ станала натпреварувачка и во рок од година дена успеа да се закити со светско злато.

miljana-fitnes

Пресудниот момент во нејзиниот живот се случил наесен 2012 година кога заради сериозен проблем со плуќата завршила во болница. Лекраите не можеле да установат за што се работи, но нејзиниот дечко, фитнес натпреварувач и фитнес тренер, Златко Зец (30), решил да ги превземе работите во свои раце.

„Во соработка со десетократен светски шампион како Петар Челик,научив за здрав живот и исхрана дури повеќе и од некои нутриционисти. кога Миљана ја сместиле во билница, бев згрозен од храната којашто и ја даваа, па ја убедив да не ја конзумира. Скришно и носев здрави оброци и се така почна, бидејчи веднаш се почувствува подобро“, вели Зец, кој на натпреварот во Грац, каде неговата девојка зеде прво место, тој беше второпласиран.

Иако исхраната ја променила од корен, Миљана не почнала веднаш со тренинзи. Како што и се подобрувало здравјето, се почесто го гледала Славко на тренинзите и посакала да му се придружи.

„Фитнесот веднаш ме привлече. Славко, на почетокот одби да ми ги покаже вежбите, рече дека не е време и дека мојата волја за промена сеуште мора да зајакнува. Кога веќе не можеше да ги поднесе моите инсистирања, почнавме постепено, а првите резултати беа видливи по само месец дена. И двајцата бевме изненадени со брзината со која моето тело почна да се менува.Неверојатно, но само за четири месеци бев спремна за натпреварот“, вели светската шампионка. Таа исто така додава дека љубовта е таа која ја истуркала кон врвот.

 

 

Би можело да Ве интересира:
Претходно од оваа категорија:

marijaSerif

bikini-kino-milenium