Филмот „The Shape of Water“ на режисерот Гилермо Дел Торо доби најмногу номинации за наградата „Оскар“ за оваа година.

Филмот е номиниран во категориите „Најдобар филм“, Ричард Џенкинс за „Најдобар актер во споредна улога“, Сали Хокинс за „Најдобра актерка во главна улога“, Октавија Спенсер за „Најдобра актерка во споредна улога“, кинематографија, костимографија, инсталација, музика, дизајн.

Гилермо Дел Торо беше номиниран за оригинално сценарио за филм и режија.

Второто место според бројот на номинации е „Three Billboards outside Ebbing, Missouri“, за кој критичарите предвидуваат дека ќе ја добие наградата за најдобар филм.

Освен во категоријата за филм на годината, за „Three Billboards outside Ebbing, Missouri“ номинираните се: Вуди Харелсон и Сем Роквел во категоријата за „Најдобар актер во споредна улога“, Френсис Макдорманд за „Најдобра женска улога“, како и за „Најдобро оригинално сценарио“ на Мартин Макдона.

Според првичните проценки, големиот победник оваа година ќе биде „Three Billboards outside Ebbing, Missouri“. Тој треба да освои награди во најмалку три од водечките категории.

Во моментов најсериозен кандидат за „Најдобар актер“ е Гери Олдман за неговата улога на Винстон Черчил во „Darkest Hour“. Многу корисници на социјалните мрежи се пошегува дека штом во оваа категорија е номиниран Даниел Деј Луис, останатите номинирани може да се сигурни дека нема да добијат.

Наградата за најдобар режисер е најнеизвесна. Критичарите и публиката големи надежи поставуваат Грета Гервиг и филмот „Lady Bird“, но поверојатно е наградата да оди кај Гилермо Дел Торо за „The Shape of Water“.

banerIscelitelMilenium

  • 30 дена
  • 7 дена
  • 24 часа