Книги

skopje-jazz-monografija-thumbМонографијата „30 ГОДИНИ СКОПСКИ ЏЕЗ ФЕСТИВАЛ“, на 384 страници, во тврд повез, прикажува околу 500 авторски и уметнички, претежно црно-бели фотографии, реализирани за време на фестивалските концерти во Скопје, при што доминираат делата на еден од најпознатите светски џез-фотографи - Жига Коритник.

Повеќе...

knigni-me-pol-oster-thumb„Книгни ме“ место „тагни ме“ е новата кампања на издавачката куќа Табернакул која од оваа недела стави на попуст некои од своите дела со цел да ги врати читателите кај книгите...

Повеќе...

poetsko-chitanje-univerzitetska-thumbДенес, 21 март е светскот ден на поезијата. По тој повод, точно напладне, македонскиот ПЕН центар и НУБ ,,Св. Климент Охридски” одржаа традиционално поетско читање.

Повеќе...

biografii-thumbАлиша Мартин е скулптор од Шпанија, но и страсен љубител на книги. Кога ги искомбинирала своите две пасии, ја добила оваа прекрасна инсталација наречена „Биографии“.

Повеќе...

britannica-thumbПо 244 години печатење, познатата енциклопедија „Британика“, од оваа година нема да се издава во форма на книга. Британика комплетно преминува во „он-лајн“ издание и ќе им каже збогум на тврдите корици.

Повеќе...

wade-library-thumbВејд Дејвис е канадски антрополог, фотограф, етноботаничар и писател. Можеби не сте слушнале за него, но од денес сигурно ќе му бидете љубоморни кога ќе видите каква лична библиотека има направено.

Повеќе...

umberto-ecoУмберто Еко најави дека продолжението на неговиот најпознат роман „Името на розата“ треба да биде промовирано од издавачката куќа Бомипани до крајот на овој месец.

Повеќе...

praskite-grobista-umberto-eko-thumbПо Името на розата и Фукоовото нишало, Табернакул го издаде најновиот роман на Умберто Еко, Прашките гробишта. Истовремено со изданијата на другите светски јазици, сега може да го читате овој извонреден роман на македонски јазик во превод на Марија Грација Цветковска.

Повеќе...

blazhe-koneski-thumbВо Македонската Академија на науките и уметностите, утре точно на пладне ќе се одржи промоција на Критичкото издание на целокупните дела на Блаже Конески, кои се подготвуваат во редакција на академик Милан Ѓурчинов.

Повеќе...

zen-jobs-thumbБиографијата на Стив Џобс веќе следниот месец ќе се најде во книжарниците, во форма на графичка книга која го истражува духовниот развој на неодамна починатиот основач на „Епл“.

Повеќе...

anaNikolic

misoKovac

banerIscelitelMilenium

  • 30 дена
  • 7 дена
  • 24 часа