Настани

detska-rabotilnica-manaki-thumbОваа есен, повторно во фокусот на македонската јавност е најголемиот филмски настан кај нас, 35-тото издание на ИФФК „Браќа Манаки“. Веќе 5-та година по ред Vip оператор е партнер на Фестивалот и, општо, партнер на филмската уметност, како и на сите доблести и вистински вредности што таа ги носи со себе. Заедно, под мотото „5 години со ѕвездите“ Vip и „Браќа Манаки“ повторно нè водат во светот на филмската фотографија и нè доближуваат до ѕвездите на Филмската уметност.

Повеќе...

1 copyБЕСТ Скопје Ве повикува на првиот редовен состанок за нови членови во склоп на оваа академска година. Состанокот ќе се одржи на 25.09.2014 (четврток), со почеток во 20 часот, во Амфитеатарот при ФЕИТ и Машинскиот Факултет во Скопје.

Повеќе...

 

juliette binoche-thumbИФФК „Браќа Манаки“ и Вип оператор со огромно задоволство и после неколкугодишни преговори открија дека годинава ја остваруваат својата огромна желба да ја донесат во Македонија сигурно најбараната актерка во моментов и една од најголемите на сите времиња, Жулиет Бинош, која доаѓа во период кога директно и многу активно е вклучена во светска промоција на филмот Облаците на Силс Марија, гостувајќи на голем број еминентни фестивали, како што се Кан и Торонто меѓу другите.

Повеќе...

manaki-2014-thumbИФФК „Браќа Манаки“ и Вип оператор денес во Сити хол ја објавија целосната програма на 35-тото издание на Фестивалот „Браќа Манаки“, која преку осум програмски категории опфаќа исклучителни 76 филмови, од кои 20 се македонски проекти или филмски копродукции во кои учествува и Република Македонија.

Повеќе...

img 8081 1Вечерашниот настап на Јелена Розга на прилепскиот Пивофест ги помести сите граници.

 

Повеќе...

monti.pajton1Легендарната екипа Монти Пајтон ќе настапат заедно за последен пат во лондонската О2 арена, на 20 јули.

Фрупата состевена од британските комичари Греам Чепмен, Џон Клиз, Тери Гилијам, Ерик Ајдл, Тери Џонс и Мајкл Палин се вбројуваат меѓу најдобрите и највлијателните светски комичари, кои предизвикаа револуција во областа на комедијата.

Повеќе...

rade.sВо периодот од 06. до 11. Јули 2014, во Ресен, Преспа, по 12-ти пат ќе се одржи Интернационалниот театарски фестивал “Актерот на Европа”.

Повеќе...

best-organiziraБорд на Европски Студенти по технологија – Скопје оваа година по 12-ти пат го организира Летниот Академски курс. Темата на овогодинешниот Летен Академски курс е поврзан со Одржлива и обновлива архитектура, каде што главен акцент ќе се стави на Пасивните куќи и нивната примена во секојдневниот живот на човекот.

Повеќе...

dartstarwars1-thumbЦентарот Илумине, Кинотека на Македонија, Универзитетот за Аудиовизуелни Уметности-ЕСРА, Дом за деца без родители - 11 Октомври-Скопје, MЕТА4 и BNDEnterprise

Повеќе...

thumb copyУспешна хуманитарна акција на Гуте Фрухте и Црвениот Крст

Повеќе...

anaNikolic

misoKovac

banerIscelitelMilenium

  • 30 дена
  • 7 дена
  • 24 часа