Сексот и политиката секогаш биле поврзани, но не често во женски облик. Овие жени се успешни политичарки, но тоа не ги спречува да бидат секси.

Марија Росарија Карфања - Италија

Таа порано била топлес модел и танчерка, но стана доста конзервативен политичар. Карфања е министерка за еднаквост, а голем број портали ја опишуваат како поранешен модел и ТВ водителка која е „најубава министерка на свет“. Ја нарекуваат „Мара Ла Бела“. Поранешниот италијански премиер Силвио Берлускони и беше доста наклонет па дури еднаш кажа дека би ја оженил, само да не е веќе оженет.

carfagna2
Ева Каили - Грција

Поранешната водителка е избрана во грчкиот парламент во 2007 година, а има статус на „најзгоден парламентарец“ во Грција, а редовно ја предизвикуваа другите убавици во Парламентот.Ана Марија Галојан - Естонија

Оваа убавица го води Естонското европско движење. Важи за една од најважните жени во Естонија, а беше обвинета за проневера на пари и трошење на козметички производи. Нејзиниот одговор? Позираше за Плејбој во знак на протест.Вера Лишка - Австрија

Вера Лишка е поранешна пливачка од Австрија, која се натпреварувала за својата татковина во 1996 година на Летните олимписки игри во Атланта. На Европското првенство истата година ја освои титулата на 50 метри пеперутка.Сетрида Геагеа - Либан

Една од најпопуларните политичарки во Либан, има репутација не само поради убавината, туку и поради пркосот на сириската доминација. Нејзиниот сопруг Самир Геагеа, пуштен е од затвор после 11 години во 2005 година.

Претходно од оваа категорија:

banerIscelitelMilenium

  • 30 дена
  • 7 дена
  • 24 часа