Викендов на Островот спортска тема број еден беше информацијата дека Пеп Гвардиола од идната сезона ќе биде тренер на Манчестер Сити.

Оваа вест први ја објавија "belN Sports" и истата веднаш стана вирална на интернет и предизвика голем број на реакции во Англија. Сепак, британските медиуми сега пак, тврдат дека наводно од Манчестер Сити порачале дека немаат намера да го ангажираат Пеп Гвардиола кој моментално е многу критикуван и прашање е дали и идната сезона ќе го води Баерн.

Тренерската позиција на Пеп на „Алијанц“ секако е доведена под знак прашалник со оглед на неуспехот на Шпанецот на клупата на Баерн Минхен во Лигата на шампионите. Веќе втора година по ред Баерн Минхен најверојатно ќе испадне во полуфиналето, а Гвардиола ги загуби сите три досега одиграни полуфинални натпревари.

Воедно Баерн во саботата го претрпи третиот пораз во низа во Бундес лигата од екипата на Аугсбург, а ако го сметаме и натпреварот во полуфиналето од Купот кој Баерн го загуби на пенали од Борусија, тоа е четврти пораз во низа на Баварците.

 

Би можело да Ве интересира:
Претходно од оваа категорија:

marijaSerif

bikini-kino-milenium

  • 30 дена
  • 7 дена
  • 24 часа