Фудбалерот на Манчестер Јунајтед, Антонио Валенсија е најбрзиот во светот според статистиката објавена од Светската фудбалска асоцијација.

Валенсија оваа сезона имаше големи проблеми со повредите но според измерената брзина на средбите на кој успеал да настапи тој забележал брзина од 35.1 километри на час.

Зад него на втората позиција  е Герет Бејл со 34.7 км/ч додека листата на тројца најбрзи фудбалери во светот ја заокружува Арон Ленон со 33.8 км/ч.

Статистиката е направена во најсилните лиги во светот со податоци од последните три месеци.

Би можело да Ве интересира:
Претходно од оваа категорија:

anaNikolic

misoKovac

banerIscelitelMilenium

  • 30 дена
  • 7 дена
  • 24 часа