Тренерот на Баерн од Минхен, Пеп Гвардиола е дециден дека ќе го совлада тимот на Атлетико Мадрид во полуфиналето од Лигата на шампионите.

Гвардиола по поразот во Мадрид (0-1) беше силно критикуван од германската јавност.

- Цел свет ме уби, но и понатаму сум жив. Ни остана уште еден натпревар, ако загубиме можете да ме убиете, но оваа шанса ја имам - изјави Гвардиола.

Најчесто и најсилно беше критикуван поради тоа што се одлучи Томас Милер натпреварот да го стартува од клупата за резервни фудбалери. На ова шпанецот одговори:

- Презадоволен сум од играта на Милер. Можеби ќе беше подобро го започнеше натпреварот, но јас одлучив да не игра и таквата одлука не беше насочена против него. Таква беше тактиката. Не би сакал да ми се случи истото што ми се случи и минатата сезона против Барселона. Сѐ уште не сме завршиле, и понатаму сме во игра - рекол Гвардиола. 

marijaSerif

bikini-kino-milenium

  • 30 дена
  • 7 дена
  • 24 часа