Бразилецот Нејмар го комплетираше сензационалниот трансфер вреден нестварни 222 милиони евра од Барселона во ПСЖ, но покрај популарноста за рекордната зделка, на себе си навлече и негативен публицитет со оглед на тоа што разочара огромен дел од фановите на каталонскиот гигант за начинот на кој се одвиваше целиот трансфер. 

На крајот, бразилската ѕвезда  беше претставен како најскапо засилување во историјата на фудбалот, но со самото тоа останаа нерешени многу прашања кои сигурно во одреден временски период ќе добијат свој одговор.

Едно од нив се обиде сега да расчисти таткото на фудбалерот кој всушност е и негов агент, Нејмар Сантош, потенцирајќи дека најголем дел од вината за заминувањето на феноменалниот напаѓач од „Камп Ноу“ има управата предводена од претседателот Бартомеу.

- Не можам да прифатам уцена, кога се случи тоа, Барселона ја загуби целата моја поддршка. Јас бев на страната на Барса, го убедував Нејмар да остане во Барса, но односот на управата го промени моето мислење. Ме натераа да се свртам против нив, се обидоа да ги занемарат клаузулите кои ги имаше во договорот. Откупната клаузула е нешто што не може никој да го спречи, луѓето од Париз платија и нема ништо спорно. Барселона не сакаше да го прифати тоа и затоа Нејмар уште не може да биде регистриран како играч на ПСЖ. Но, сето ова ќе заврши за неколку дена – вели таткото на Нејмар во изјава за „Кадена Копе“, посочувајќи дека бил уценуван од првите луѓе на клубот со цел да биде спречен сензационалниот трансфер.

marijaSerif

ZK

  • 30 дена
  • 7 дена
  • 24 часа