Македонија месецов ќе биде во центарот на фудбалската јавност, со оглед на тоа дека ќе биде домаќин на најголемите клубови во светот.

Денеска, Скопје е домаќин на најголемиот спортски спектакл во историјата на нашата земја, а тоа е УЕФА Суперкуп натпреварот помеѓу европскиот шампион Реал Мадрид и освојувачот на Лигата на Европа Манчестер Јунајтед, двата најпопуларни и најбогати клубови на светот, чија заеднична вредност на играчите е над 1,2 милијарди евра!

Потоа пак следуваат и европските излети на нашите два најдобри клуба, Вардар и Шкендија против Фенербахче и Милан а на овие гиганти им се приклучува и екипата на Барселона, која за разлика од претходно наведените екипи, ќе гостува во Охрид.

Имено, во периодот од 21 до 27 август на терените на СРЦ „Билјанини Извори“ ќе гостува фудбалската школа на Барселона, која е најпозната во светот и низ чии редови минале легенди како Лионел Меси, Чави, Андрес Иниеста, Жерар Пике, Карлес Пујол и многу други.

На овој камп се очекува да земат учество повеќе од стотина деца од земјата и странство. Покрај развојот на спортот и стимулирањето на младата популација да се занимава со спорт, овој камп има и друго значење, а тоа е промоцијата на градот. Со одлуката школата на Бараселона да се одржува во Охрид, градот се позиционира на светската мапа на соработници на ФК Барселона.

Заедно со школата доаѓаат и врвни тренери кои што ќе работат со децата, а предвидено е сите учесници да се стекнат со сертификати.

Покрај тоа учесниците ќе имаат прилика да се дружат и забавуваат, а највашно од се е да го учат и развиваат тимскиот дух.

marijaSerif

ZK

  • 30 дена
  • 7 дена
  • 24 часа