Хрватската фудбалска федерација го отпушти селекторот Анте Чачиќ по разочарувачкото реми 1:1 против Финска. Ова се случува пред
решавачката посета кај Украина за место во баражот.

- Анте Чачиќ повеќе не е тренер на репрезентацијата - соопшти националната хрватска телевизија.

Водечкиот весник на земјата „Вечерњи лист“ сподели дека Чачиќ е отпуштен. Според објавата, можни опции за заменик се Здравко Далиќ, како и тренерите на ирански Персеполис и Азербејџан – Бранко Иванковиќ и Роберт Просинечки.

Хрватскиот тим мораше да одржи дополнителен тренинг денес во Ријека, пред да се врати во Загреб и да продолжи во Киев за средбата со Украина во понеделник.

Претходно од оваа категорија:

banerIscelitelMilenium

  • 30 дена
  • 7 дена
  • 24 часа