Искусниот шпански арбитар Иглесијаз Виљануева дефинитивно ги живее најлошите денови од својата судиска кариера, откако за само неколку дена драстично ги оштети екипите на Барселона и Техерифе.

Неговата одлука изминатиот викенд да не досуди чист гол за Барса, крена многу прашина во шпанската јавност, а нов испад имаше синоќа кога досуди непостоечки пенал за Еспањол во Куп-мечот со Тенерифе.

По ударот на напаѓачот на Еспањол, Васкез топката заврши во раката на Санц, но гостинскиот фудбалер беше најмалку едно метро надвор од шеснаесетникот, но Виљануева без размислување досуди 11 метри за членот на Примера.


На крај Тенерифе беше поразен со 3-2, а воедно и елиминиран од Купот на Кралот.

marijaSerif

ZK

  • 30 дена
  • 7 дена
  • 24 часа