Фудбалерите на ФКСБ Стеауа на домашен го совладаа Лацио со 1-0 (1-0) во првиот натпревар од нокаут фазата на Лига Европа.

Во првото полувреме, гостите од Рим имаа повеќе од играта, создадоа и две солидни шанси преку Еквадорецот Каиседо, но недостигаше завршница. Казната за пропуштеното стигна во 29. минута, кога Гнохере го совлада Стракоша. Во самиот финиш на првиот дел Милинковиќ - Савиќ одлично биеше, но ја погоди само стативата, па на одмор се замина со предност на Ромаците од 1-0.

Избранците на Инзаги очајнички се обидуваа, но домаќините успешно ги пресекуваа сите нивни обиди. Најпрво се закани Каиседо, па следеа шанси на Андерсон и Србинот Милинковиќ-Савиќ, но во сите три обиди топката завршуваше над голот, па резултатот по првите 45 минути остана и како конечен.

Динамо Киев обезбеди поволен резултат пред реваншот во Украина, откако во Атина ремизираше против АЕК со 1-1 (0-1). Стрелец на водечкиот гол за тимот од Украина беше Циганков со 19. минута, а конечните 1-1 ги постави Ајдаревиќ во 84. минута.

Селтик во голот на МеКгрегор во 78. минута на домашен терен славеше победа против руски Зенит и во реваншот ќе започне со минимална предност во обидот да се квалификува во осминафиналето на Лига Европа.

Претходно од оваа категорија:

marijaSerif

ZK

  • 30 дена
  • 7 дена
  • 24 часа