Победничката серија на Реал Мадрид во домашното првенство продолжи и за викендот, кога фудбалерите на Зинедин Зидан се радуваа на три бода на гостувањето кај Бетис.

„Кралевите“ постигнаа пет гола, а со голот на Марко Асенсио испишаа нова страница во шпанска Примера. Младиот шпански репрезентативец и големата надеж на „кралскиот“ клуб го постигна голот број 6.000 за мадридскиот клуб во домашното првенство, што е апсолутен рекорд меѓу сите екипи.

363 дена поминаа од претходното достигнување од 5.000 гола, кое го запиша Лука Модриќ.

Актуелниот шпански и европски првак влегува во посакуваната форма во вистински момент, а до крајот на сезоната ќе се бори само за трофејот во Лигата на шампионите кој го освои во претходните две години.

marijaSerif

ZK

  • 30 дена
  • 7 дена
  • 24 часа