Фудбалерите на Челзи одиграа 1-1 против Барселона во првата осминафинална средба од Лигата на шампионите, средба во која првата ѕвезда на „сините“ Еден Азар имаше поинаква улога и играше како лажна деветка.

Меѓутоа Белгиецот не беше на посакуваното ниво и не можеше да се „искаже“ онака како што посакува па го посоветува тренерот Антонио Конте каде да го игра во иднина ако сака да го види најдоброто од него и од тоа корист да има екипата.

- Да бидам искрен ми се допаѓа улогата на лажна деветка. Ама во средби кога за противник ја имате Барселона тоа е тешко. Не добивате многу топки. Можеби допрев 25 топки таа вечер, а 15 од нив летаа кон мојата глава. Тоа не е мојот квалитет, добив некои воздушни дуели против Пике што не е лошо.

- Ама ако морам да бирам преферирам да играм како во последните 10 минути на страна. Сепак менаџерот го има последниот збор. На крило се чувствувам поудобно. Тоа е моето место - порачал Азар.

marijaSerif

ZK

  • 30 дена
  • 7 дена
  • 24 часа