Вардар не успеа да обезбеди пласман во полуфиналето од Купот на Македонија откако денеска беше поразен од Шкендија на гостувањето во Тетово во реванш 1/4 финалниот меч. Откако во првиот дел беше без голови, во второто полувреме Шкендија успеа со голови да го обезбеди триумфот и учеството во полуфиналните натпревари од Купот.

За разлика од натпреварот со Силекс кога во тимот на Вардар настапија 10 играчи кои имаа под 21 година, овој пат шефот на стручниот штаб Чедомир Јаневски ги уфрли во екипата Тошевски, Новак, Битанг и Барсегјан да им помогнат на младите момци во обидот да дојдат до посакуваната цел.

Првиот дел во Тетово со возбудувања, но без голови на двете страни. Први се заканија Вардарци преку Битанг кој што од 35 метри шутираше, но Захов успеа да ја прифати тпката. Веднаш на другата страна Адили исто така од далеку, но внимателен е и нашиот голман Алексовски.

Барсегјан се најде во поволна позиција во 15. минута кога одкосо од лево имаше добра можност, но упати лош обид со глава, и Захов лесно одбрани.

Следната шанса беше во 18. минута кога Радески со глава го префрли голот на Вардар, а во 26 минута шутот на Алими од 14-15 метри заври крај голот. Во 33. минута сите честитки одат на адреса на Игор Алексовски кој што одлично му го одбрани обидот на Радески со глава од 5-6 метри и така не дозволи топката да заврши во неговиот гол.

Првата шанса во вториот дел за Шкендија преку Емини кој што во 51. минута упати удар, топката малку ја чепна Алексовски и таа заврши во десната статива од голот на Вардар. Во 53. минута топка доби Ибраими кој што излезе сам пред голот и погоди во мрежата.

Се играше 57. минута кога Ибраими од десната страна мина низ одбраната на Вардар и успеа да погоди во голот на Алексовски.

Во 65. минута по грешката на Новак, Ибраими ја користи шансата и погодува уште еднаш во голот на Вардар за 3:0 во тие мигови.

Следуваше во 69. минута најубавата шанса за Вардар на мечот. Барсегјан упати удар кој што Захов кратко го одби до Колевски, а нашиот голгетер од одлична позиција ја упати топката само за малку крај голот.

Во 74. минута повторно обид на Ибраими, но повторно Алексовски со врвот на прстите спасува гол, а топката удри и во стативата. Истата минута Барсегјан се најде во шанса, шутираше, меѓутоа Захов го одбрани неговиот обид.

Муслиу во 80. минута со глава погоди во голот на Вардар по нафрлувањето од корнер од страна на Ибраими за 4:0 за Шкендија, што воедно беше и последната прилика на мечот.

marijaSerif

bikini-kino-milenium

  • 30 дена
  • 7 дена
  • 24 часа