Бразилскиот ас Нејмар, кој на стартот на оваа сезона за рекорден трансфер од 222 милиони евра од Барселона премина во редовите на ПСЖ, побарал враќање на „Камп Ноу“.

Оваа информација ја објави шпанскиот медиум „Мундо Депортиво“, кој пишува дека од раководството на Барса и соиграчите побарал да се врати во тимот.

Наводно Бразилецот признал дека згрешил минатото лето и на следниот трансфер период посакува да се врати во каталонскиот состав.

Како главна причина за оваа одлука на Нејмар е посочен слабиот квалитет на француската лига, кој може директно да влијае во неговото развивање како фудбалер. Сепак, премали се шансите за желбата на Нејмар да се исполни, бидејќи Барселона по неговото заминување се засили со Осман Дембеле и Филипе Кутињо, кои полека се вклопуват во филозофијата на Ернесто Валверде.

Тој поради повреда моментално е надвор од фудбалскиот терен, а на истиот се очекува да се врати на почеток на месец мај. Оваа сезона на 30 натпревари Нејмар запиша 29 гола и 19 асистенции во дресот на ПСЖ.

marijaSerif

bikini-kino-milenium

  • 30 дена
  • 7 дена
  • 24 часа