Откако на мечот во Грција помеѓу ПАОК и АЕК, во кој претседателот на домашниот тим, Иван Савидис, излезе на терен со пиштол и бараше правда од главниот судија, кој не призна погодок во корист на неговата екипа, грчката полиција денес издаде официјален налог за негово апсење и за четири други лица, кои најверојатно се неговите телохранители и кои заедно со него влегоа на теренот.

Имено, потпретседателот на Министерството за Спорт и Култура, Јоргос Василиадис, изјави дека нема да биде дозволено една личност да го наруши имиџот на грчкото фудбалско првенство, најавувајќи и дополнително обраќање до УЕФА, алудирајќи на исклучување од првенството на екипата на ПАОК, доколку тоа е потребно.

Савидис влета в терен и неколку пати довикнал кон главниот судија - „Готово е со тебе“! 

Целиот инцидент се случи во самата завршница од мечот кога главниот судија го поништи голот на Фернандо Варела, поради недозволена офсајд позиција. Подоцна, два часа по мешаницата на теренот, судијата Коминис го призна голот и му ја додели победата на домашниот тим и означи крај на натпреварот.

 Се очекува разврска на „зелена маса“, а по не одигрувањето на дербито меѓу ПАОК и Олимпијакос и циркузот со одземање и враќање на три бода на ПАОК, овој инцидент може да предизвика прекин на грчката Суперлига.

marijaSerif

bikini-kino-milenium

  • 30 дена
  • 7 дена
  • 24 часа