Денеска се извлечени групите за кошаркарскиот Еврокуп за сезоната 2017/2018. Регионот, односно АБА лигата, ќе партиципира со три тима Партизан, Будуќност и Цедевита.

Натпреварувањето во Европкупот и оваа сезона ќе го почнат 24 екипи кои се поделени во четири групи. Победникот во Еврокупот ќе избори директен пласман во Евролигата.

Група А: Уникс Казањ, Дарушафака, Цедевита, Торино, Морабанк Андора, Париз
Група Б: Галатасарај, Баерн, Хапоел Ерусалим, Реџо Емилија, Лијеткабелис, Будуќност
Група Ц: Локомотив Краснодар, Алба, Лијетувос, Билбао, Лимож, Партизан
Група Д: Гран Канарија, Зенит, Тофаш, Доломити, Улм, Асвел.

anaNikolic

misoKovac

banerIscelitelMilenium

  • 30 дена
  • 7 дена
  • 24 часа