Кошарка

sokoli.11Се поизвесно е дека Карпош Соколи ќе биде вториот македонски претставник во АБА-лигата по откажувањето на двете екипи од Словенија.

Повеќе...

francija.pobeda09Ракометната репрезентација на Франција по победата над Тунис го совладаа и Катар со убедливи 35-20, со што го забележаа вториот триумф на Олимписките игри.

Повеќе...

aba.ligaМЗТ Скопје најверојатно нема да биде единствениот претставник на Македонија во новото издание на Јадранската Лига откако „Соколите“ добија покана да бидат дел од ова натпреварување.

Повеќе...

finale.16Македонската кошаркарска репрезентација по поразот од Полска, дојде до првиот триумф во Рига. „Црвено-жолтите“ ја совладаа селекцијата Украина со 17-14 и за пласман во 1/4 финалето ќе мора да ја надиграат и Белорусија.

Повеќе...

tim.dankЕдна од најголемите играчи во историјата, не на кошарката, туку на спортот воопшто, Тим Данкан, стави крај на својата кариера.

Повеќе...

italija.srbija09Репрезентациите на Србија и на Италија со рутински победи над Чешка, односно над Мексико се пласираа во финалето на квалификациските турнири за пласман на Летните олимписки игри во Рио Де Жанеиро.

Повеќе...

ren.alen06Минатиов месец во НБА лигата се случија голем број на трансфери но сепак најголемата бомба беше преселбата на досегашната ѕвезда на Оклахома Сити Тандер Кевин Дурент во вицешампионот Голден Стејт Вориорс.

Повеќе...

iran.14Македонската кошаркарска репрезентација претрпе пораз од Иран во првиот меч на стартот интернационалниот турнир во Сужоу, Кина.

Повеќе...

antic.18Фенербахче беше на прагот за освојување на титулата во Евролигата, но во финалето турскиот клуб за кој настапува Перо Антиќ беше поразен од ЦСКА по серијата продолжетоци.

Повеќе...

EP2016.1Кошаркарската репрезентација на Македонија и репрезентациите на 13 други земји се суспендирани од квалификациите за Европското првенство кое во 2017 година ќе се одржи во Финска, Турција, Романија и Израел. 

Повеќе...

banerIscelitelMilenium

  • 30 дена
  • 7 дена
  • 24 часа