sportski-oskar-zarko-arsovskiСпортскиот оскар“ кој втора година по ред е популарна манифестација бидејќи ја организира „релевантната“ агенција за млади и спорт, а нивните награди се сметаа за важен настан во светот на спортот, ги објави победниците вчера на претстава во Универзалната Сала во Скопје.

Спортскиот оскар го доби, то ест, за спортист на Македонија е прогласен Атанас Николовски, кајакарот чиј успех во Словенија годинава на светското првенство беше означен како фантастичен. Тој го освои осмото место што е навистина одлично достигнување, но според нас е сепак недоволно за да се понесе било каква титула најдобар, а со оглед на конкуренцијата, која можеби не е светлосни години понапред, дефинитвно наградата требаше да заврши во други раце. Во конкуренција со него беше и Жарко Арсовски, каратистот кој освои бронзен медал на светското првенство во Белград.

Наградата за млада спортистка на годината веројатно е најсмешната. Таа отиде во рацете на Наташа Андонова, фантастичната млада фудбалерка која според последните информации потпишала договор со странска екипа и... тоа е сè. За разлика од неа, Кристина Стојчевска и Симона Маринова, кик-боксерка и пливачка, освоија неколку медали во своите конкуренции на светските првенства, но тоа очигледно не беше доволно за „големиот“ трансфер на фудбалерката.

Во изборот за тренер на годината, наградата му беше доделена на Марин Докузовски, селекторот на кошаркарската репрезентација. Покрај него, Бошко Заборски чии репрезентативци веќе наведовме какви медали освојуваат, остана поназад и особено Менсур Ајдин, тренерот на машката и женската селекција во куглање која оваа година донесе неколку медали од светските првенства, меѓу кои и сребрениот на Леонарда Мајер и Дамир Фучкар, како и неколкуте златни и бронзени медали на Бранко Манев кој победи во комбинација за млад спортист.

Сосема поразлично би било кога е ова доделување награди во приватна организација, како на пример „златната буба мара на популарноста“ која доделува награди по лично убедување. Сепак, ова е спорт, каде успесите се вреднуваат според постигнатиот резултат, а медалите на светско ниво се единственото мерило. Дури, навистина е трагично, па и патетично, да доделуваме награди за „најдобри“ кои воопшто и не стигнале до пиедесталот.

trunket-thumbСе чиниа за Ајфон телефоните работат сите дизајнери во светот. Овој пат, од Trunket, доаѓа нов дизајн за изгледот на iPhone 4 и тоа не било каков, туку ретро до крајни граници.


Се чини дека за Ајфон телефоните работат сите дизајнери во светот. Овој пат, од Trunket, доаѓа нов дизајн за изгледот на iPhone 4 и тоа не било каков, туку ретро до крајни граници.

trunket-01

Производителот вели, ако сакате да имате поразличен ајфон од сите останати, одберете го нивниот дизајн кој навистина ќе ве одвои од нормалните телефони. Ние признаваме, сигурно ќе бидете тема на муабет со ваков телефон.

trunket-02

Направен е од американска палисандра и го има во неколку бои. Одзади го имате логото на Транкет, слонче, кое сосема се поклопува со идејата за дрвен телефон.

trunket-03

marijaSerif

ZK

  • 30 дена
  • 7 дена
  • 24 часа