Пита Тауфатофуа од Тонга стана хит на зимските Олимписки игри. На два степени под нулата излезе разголен со знамето од својата татковина во раце и ги собра симпатиите на свеченоста, станувајќи атракција која воодушеви.

Јако е што типов професионално се занимава со таквондо, но бидејќи е инспириран да граба по нови предизвици во животот, после летните Олимписки игри во Рио, каде што исто го вееше знамето, реши да се проба и во зимските споротови.

Буквано пред една година прв пат виде снег, а веќе беше решен да се натпреварува на зимска Олимпијада во нордиско скијање. До почетокот на минатата година возел трки во „ролер-ски“, но за остварување олимписка норма му беа потребни и резултати на снег.

Нормата успеа да ја исполни пред неполн месец, овој јануари, на трка во Исланд.

Претходно од оваа категорија:

anaNikolic

misoKovac

banerIscelitelMilenium

  • 30 дена
  • 7 дена
  • 24 часа