Останати спортови

rusi.gola.1Руската олимпијка во брзо лизгање, Олга Граф освои бронзен медал на ЗОИ во Сочи во дисциплината 3.000 метри, но направи ненамерен кикс прославувајќи го медалот.

Повеќе...

rusinka.poРуската лизгачка Јулија Липницкаја стана најмладата освојувачка на златен медал во историјата на Зимските олимписки игри.

Повеќе...

otvoranje.krugoviВо текот на вчерашната свечена церемонија на отворањето на Зимските олимписки игри во Сочи, организаторите претрпеа пропуст.

Повеќе...

saraevo.01Поминаа цели 30 години од кога Сараево беше организатор на Зимските олимписки игри.

Многумина се потсетуваат на еуфоријата која владеела во тогашна Југославија. Кога Санда Дубрачиќ го запалила олимпискиот факел и тогашниот градоначалник на Сараево Углеша Узелац замавнал со олимпиското знаме на Олимпискиот стадион „Кошево“.

Повеќе...

medvedev.01Зимските олимписки игри вчера во Сочи беа официјално отворени со спектакуларната церемонија.

Повеќе...

soci.fakel.1Во Сочи, вечерва, официјално беа отворени 22-те Зимски олимписки игри (ЗОИ). На Игрите ќе се натпреваруваат повеќе од 3.000 спортисти од 88 земји. Македонија во Сочи ќе ја претставуваат Марија Колароска, Дарко Дамјановски и Антонио Ристевски.

Повеќе...

soci.1Зимските олимписки игри во Сочи започнуваат во петок, а спортистите и новинарите веќе пристигнуваат од сите страни на светот.

Многу новинари кои пристигнале во Сочи доживеале вистински изненадувања. Фотографии од детали од хотелските соби на кои не се надевале, го преплавиja Твитер.

Повеќе...

torg1Петкратниот олимписки шампион, Јан Торп побарал помош на специјална установа во Сиднеј за лечење од депресија и алкохолизам.

Повеќе...

lindzi.vonЕдна од најдобрите скијачки на денешницата Линдзи Вон нема да настапи на Олимписките игри во Сочи. Причина за ваквата нејзина одлука е здраствената сосотојба, недоволно залечената повреда  на лигаментите на десното колено која ја доби на минатогодишниот светски куп во скијање.

Повеќе...

badminton.makedonijaМакедонскиот национален тим за бадминтон го освои третото место на Балканскиот Бадминтон шампионат за категорија јуниори до 19 кој се одржа во Маниса, Турција од 14 до 18 ноември.

Повеќе...

banerIscelitelMilenium

  • 30 дена
  • 7 дена
  • 24 часа