Останати спортови

running track.jpg thumbНа Балканското првенство за млади атлетичари во Денизли, Турција македонскиот натпреварувач Ристе Пандев на 100 метри го освои 2-то место со време 10.85 секунди.

Повеќе...

medali soci thumb Организаторите на Зимските олимписки игри во Сочи 2014 година ги претставија медалите кои ќе им бидат доделени на најуспешните. Организаторите објавија дека направиле 1.300 медали за Олимписките и Параолимписките игри.

Повеќе...

najplaten sportist-sadБоксерот Флојд Мејведер втора година по ред е убедливо најплатен спортист во Соединетите Американски Држави.

Повеќе...

maraton-sk-thumbПод покровителство на Агенција за млади и спорт и Град Скопје оваа недела традиционално по 9. пат ќе се одржи Скопскиот маратон. Организаторите очекуваат рекорден број натпреварувачи и тоа од 36 држави пријавени се околу 4.900 за четирите трки.

Повеќе...

endru-thumbБританскиот едриличар Ендрју Симпсон (36) го загуби животот во трагичен инцидент во кој неговата едрилица се преврте и го заробила под вода.

Повеќе...

roni-o-saliven-thumbМожеби најдобриот на сите времиња кој се појавил во овој спорт, британецот Рони О'Саливен по петти пат ја освои титулата Светски шампион во снукер. 

Повеќе...

klitchko-thumbУкраинскиот боксер Владимир Кличко го израмни рекордот на Мухамед Али откако по 19 пат ја одбрани титулата во верзиите WBA, IBF, WBO и IBO. 

Повеќе...

skopski-maratonЗа овогодинешниот Скопски маратон кој ќе се одржи на 12.  мај се пријавиле околу 2.300 натпреварувачи од 32 земји.

Повеќе...

nestorovski-thumbНа Светското првенство во Истанбул, нашиот млад каратист Филип Несторовски го освои златниот медал, во својата категорија.

Повеќе...

rajan-gorman-thumbНеговото име е Рајан Горман и има само 14 години. По година и пол тренинг, веќе има побрзи резултатит од славниот Усеин Болт кога бил на негови години. 

Повеќе...

banerIscelitelMilenium

  • 30 дена
  • 7 дена
  • 24 часа