Останати спортови

oscar-thumbОлимпискиот комитет на Јужно Африканската Република донесе одлука во последен момент да го испрати параолимпиецот Оскар Писториус на Олимпијадата во Лондон иако тој не исполни норма, а и нема две здрави нозе за трчање.

Повеќе...

branko-manev-igrac-liga-thumbЧетворица Македонци се наоѓаат помеѓу седумте најдобри во хрватската лига во куглање на крајот на сезоната 2011/2012.

Повеќе...

anand-win-2012-thumbВишванатан Ананд, индискиот велемајстор во шах, останува на тронот откако денес го победи Борис Гелфанд, Белорусинот кој настапува за Израел.

Повеќе...

bautzen-tandem-thumbМакедонските јуниорски репрезентативци имаа феноменален настап на светското првенство за јуниори кое се одржа во Баутцен, Германија. Тие дома се вратија со четири медали во три конкуренции.

Повеќе...

russia-champs-hockey-thumbРусија со 6-2 ја победи Словачка и стана светски шампион во хокеј на мраз. Во финалето, репрезентативците на Русија беа за класа подобри од Словаците и заслужено стигнаа до големиот пехар.

Повеќе...

tom-schaar-thumbТом Шаар има 12 години и се занимава со скејтбодринг. Малиот Том се натпреварува со големите момци бидејќи едноставно е премногу добар за да биде во некоја детска лига.

Повеќе...

o-sullivan-thumbРони О`Саливен го освои светското првенство коешто традиционално се одржува во Шефилд, Англија. Тој во финалниот дуел го победи Али Картер со 18-11 по два дена игра. За Рони ова е четврта титула на светските првенства со што се изедначи со Џон Хигинс на вечната листа.

Повеќе...

stephen-hendry-retire-thumbСтивен Хендри е легенда на светскиот снукер. Во своите 24 години играње како професионалец тој забележа 34 шампионски титули на светски турнири, беше шампион на светот рекордни седум пати, а првата титула во 1990 година ја освои со 21 година.

Повеќе...

dale-oen-thumbСветскиот шампион на сто метри градно, Александар Дале Оен од Норвешка, почина завчера за време на подготовките во Флагстаф, Аризона, Сад. Норвежанецот заедно со колегите го завршил тренингот и се онесвестил додека се туширал по што починал. Официјалната причина е срцев удар.

Повеќе...

gimnastika-level-2Ова е гимнастика, само не онаква каква што сме навикнале. Дечково го однел спортот на едно сосема ново ниво. Чудесно.

Повеќе...

banerIscelitelMilenium

  • 30 дена
  • 7 дена
  • 24 часа