Машката ракометна репрезентација на Македонија попладнево со почетвок во 19,00 часот во Суми (Украина) ќе ја има првата можност да го обезбеди своето учество на Европското првенство кое следната година ќе се одржи во Хрватска.

Maкедонија ја совлада Украина на домашен терен на мечот кој во ноември 2016 се одигра во Скопје и со победа вечерва практично ќе го осигура настапот на заврниот турнир, каде сигурен учесник од нашата конкуренција е Чешка.

Чесите вчера вечер со 27:24 го добија Исланд што беше доволно за потврда на првата позиција и заверка на пласманот на ЕП.

Атмосферата во тимот на селекторот Раул Гонзалес е добра, сите освен Велко Марковкси кој е повреден му се на располагање на Шпанецот, што е добра најава пред важниот дуел.

banerIscelitelMilenium

  • 30 дена
  • 7 дена
  • 24 часа