На Европското ракометно првенство во Хрватска вчера заврши втората групна фаза по која познати се учесниците во полуфиналните натпревари, како и на пласманот од седмата до 16.позиција.

Македонија првенството го заврши на 11.место со две победи, еден нерешен резултат и три порази.

Во полуфиналето во петок ќе играат Франција – Шпанија (18 часот) и Данска – Шведска (20:30 часот). Претходно, од 15:30 часот е натпреварот за петтото место меѓу Хрватска и Чешка.

Пласман од седмата до 16. позиција:
7. Норвешка
8. Словенија
9. Германија
10. Белорусија
11. Македонија
12. Србија
13. Исланд
14. Унгарија
15. Австрија
16. Црна Гора.

Претходно од оваа категорија:

banerIscelitelMilenium

  • 30 дена
  • 7 дена
  • 24 часа