Најдобриот светски тенисер Новак Ѓоковиќ по неизвесната победа од 2:1 во 3-то коло против Денис Истомин избори пласман меѓу најдобрата осумка на Мастерсот во Монтреал.

dzole 1

Првиот сет со 6:2  му припадна на противникот Денис, но следните два со 6:4 му донесоа голема предност на Ѓоковиќ.

По оваа победа, Србинот треба да се сретне со Ришар Гаске, кој пак го победи Кеи Нишкори со ист резултат.

Но среќата не му беше наклонета и на Мареј. Тој загуби од Ернест Гулбис со 2:0 во сетови, како и Бердих кој загуби од домашниот тенисер Вашек Поспишил со 2:1 во сетови.

Шпанецот Рафаел Надал успеа да го надигра Јиржи Јанович со 2:0 во сетови и во четвртфиналето ќе игра со Маринко Матошевиќ од Австралија, кој со 2:1 го победи Беноа Пер.

Останати четвртфиналисти се и Милош Раониќ со победата од 2:0 над Хуан Мартин Дел Потро и Николја Давиденко

Би можело да Ве интересира:
Претходно од оваа категорија:

banerIscelitelMilenium

  • 30 дена
  • 7 дена
  • 24 часа