Технологија

samsung.delovi22Новиот предводник на компанијата Самсунг во полето на мобилните телефони, Samsung Galaxy S8, е  малку поскап од својот претходник. Од агенцијата IHS Markit одлучиле да проверат што доведе до зголемување на цената на материјалите и кои компоненти всушност поскапеле.

Повеќе...

instagram.slikaInstagram воведе офлајн функции во својата Android апликација која ќе им овозможи на корисниците да ја користат социјалната мрежа, без да имаат активна конекција со интернет. iOS верзијата исто така ќе ја добие оваа функција, но сеуште не е познато кога.

Повеќе...

mi.620Компанијата Xiaomi вчера го претстави својот најнов предводник Xiaomi Mi 6 за време на настанот во Пекинг.

Повеќе...

google.earth19Непосредно пред Денот на Земјата кој се одбележува на 22 април, Google ја претстави обновената верзија на популарната услуга Google Earth, која во моментов е достапна само во прелистувачот Chrome и во мобилни уреди со Android, но по некое време ќе може да се користи и со iOS и со други компјутерски прелистувачи.

Повеќе...

sonny.18Најновите телевизори на Sony, покрај одличната OLED слика, ќе пристигнат со унапреден Sony 4K HDR procesor X1 Extreme и иновативен звучен систем наречен Acoustic Surface.

Повеќе...

skorpion.15Наскоро на пазарот пристигнува нова далеку поунапредена верзија на конзолата Xbox One позната како Project Scorpio. Спецификациите ги откри YouTube каналот Digital Foundry од каде што за тоа добија ексклузивни права.

Повеќе...

nokia.9Оваа година Nokia предводена од HMD Global претстави три паметни телефони кои што имаат солиден хардвер и пристапна цена, а нивната продажба на глобалниот пазар започнува наскоро.

Повеќе...

direct1204Instagram ја подобри својата Direct функција па по новата наградба на апликацијата, корисниците ќе можат да испраќаат фотографии кои се самоуништуваат по одредено време. Како и, од претходно познато, да можат да разменуваат видеа и трајни текстуални и графички пораки.

Повеќе...

solveo.01Солвео е платформа која ги спојува визионерските студенти со компаниите. Преку практични работилници им овозможува на студентите да работат на реален проект, а истовремено на компаниите им нуди иновативни решенија за нивните проблеми. Со 4 успешни натпревари за домашни и странски клиенти, Солвео го објавува својот 5ти натпревар за студенти! Овој пат нивниот проект е за стартап заедницата во Македонија.

Повеќе...

sony.tabletКомпанијата Sony го најави новиот таблет со кодно име DPT-RP1 на кого главна препознатлива особина ќе му биде екранот, кој всушност не е стаклен туку направен од електронска хартија која го пресоздава изгледот на обичната хартија и мастило.

Повеќе...

brziIBesni