Дизајн

sonny.18Најновите телевизори на Sony, покрај одличната OLED слика, ќе пристигнат со унапреден Sony 4K HDR procesor X1 Extreme и иновативен звучен систем наречен Acoustic Surface.

Повеќе...

samsung.0504Научниците од Универзитетот во Калифорнија во Риверсајд направиле материјал кој го коригира гребењето и оштетувањето на стаклата а со оглед на тоа дека е транспарентен и невидлив ќе може да се користи како екран на мобилните телефони.

Повеќе...

ipad.22Компанијата Apple ја освежи својата iPad линија, заменувајќи го 9.7-инчниот iPad Air 2 со уред наречен само iPad.

Повеќе...

miting-kodКомпанијата Google тивко го пушти Meet од Google Hangouts како дел од својата стратегија за вметнување на Hangouts апликацијата во бизнисот и далеку од обичните корисници.

Повеќе...

 baterii.22Во денешно време постојат бројни научни проекти кои што се обидуваат да пронајдат замена за литиум-јонските батерии сепак, ниту еден од нив не е така блиску до тоа да стане реалност, а најголемата причина за тоа се прилично долгите и скапи истражувања.

Повеќе...

vr.kino17Првoто кино во светот со доживување во виртуелната реалност, IMAX, започна со работа во Лос Анџелес. Покрај филмови, салите ќе понудат забава со видео игри.

Повеќе...

hero.5GoPro објави дека оваа година ќе видиме нова HERO камера, или поточно HERO 6.

Повеќе...

google.asistent20Во новата бета верзија на официјалната Google апликација за Android од корисници на XDA Developers, се гледа дека Гласовниот асистент на компанијата наскоро можеби ќе понуди опција за вршење на плаќања со користење на ботови со вештачка интелигенција.

Повеќе...

stik.09Компанијата Kingston го претстави својот USB стик во кој што може да се сместат 70 часови на видео материјал снимен во 4К резолуција односно 2 терабајти меморија.

Повеќе...

zvucnik.29На големиот саем за електроника во Лас Вегас, што ќе се одржува од 5 до 9 јануари 2017 година ќе бидат претставени бројни патенти од скоро 4.000 изложувачи.

Повеќе...

brziIBesni