Компанијата за производство на часовници Casio претстави акциона камера која е под силно влијание на познатата G-Shock серија на компанијата.

G’z Eye GZE-1 може да снима со резолуција од 1080p при 30 фрејма во секунда и 480p при 120. Може да фотографира со 6 мегапиксели.
Камерата е водоотпорна до 50 метри и издржува пад од 4 метри. Објективот со објектив 190,8 степени има F / 2,8 бленда.

Casio не објави датум за започнување на глобалната продажба на GZE-1, но во Јапонија чини 46.000 јени, што е околу 400 долари.

banerIscelitelMilenium