Vip

Хардвер

titan.grafickaКомпанијата NVIDIA ја претстави најмоќната графичка картичка која што е направена некогаш.

Повеќе...

hdmi30Новата HDMI 2.1 верзија на широко распространетиот интерфејс доаѓа со голем број подобрувања. 

Повеќе...

piskel.09„Гугл“ веќе не ги крие способностите на камерите на новиот Pixel 2 уште при неговото претставување, но денес сподели фотографии направени со телефонот, кои се непреработени...

Повеќе...

surface.0На крајот на октомври 2017, компанискиот гигант „Microsoft“ ќе биде домаќин на специјален медиумски настан во Лондон, каде што ќе ги претстави новите пополнувања на својата хардверска серија „Surface“.

Повеќе...

slem.29Компанијата HTC на саемот ChinaJoy 2017 го објави првиот автономен шлем за виртуелна реалност. За разлика од оригиналниот Vive, уредот наречен Vive Standalone не бара за својата работа поврзување со компјутер, кабли или инсталирање на надворешни сензори.

Повеќе...

ekran.2300Компанијата LG објави дека го создала првиот во светот флексибилен транспарентен OLED екран со големина 77 инчи и сооднос 16: 9 т.е дека најдолгата страна е 170.5 сантиметри.

Повеќе...

mag.Pi0805Raspberry Pi во соработка со Google работи на создавање на комплет кој го претвора обичниот Raspberry Pi 3 во виртуелен асистент со подршка на Google Assistant.

Повеќе...

macbook24Компанијата Apple започна со продажба на рециклирани 13 инчни MacBook Pro компјутери со Touch Bar кои беа претставени за првпат во октомври месец минатата година.

Повеќе...

skorpion.15Наскоро на пазарот пристигнува нова далеку поунапредена верзија на конзолата Xbox One позната како Project Scorpio. Спецификациите ги откри YouTube каналот Digital Foundry од каде што за тоа добија ексклузивни права.

Повеќе...

titan.04Без поголема врева денеска компанијата Nvidia ја претстави Titan Xp, подобрена верзија на Titan X, гејмерска графичка картичка базирана на истиот 16-нанометри GPU чип GP102, но веќе во полна, а не во смалена конфигурација.

Повеќе...

banerIscelitelMilenium

banerMasaMedo

AcaLukasIRadmila