Хардвер

macbook24Компанијата Apple започна со продажба на рециклирани 13 инчни MacBook Pro компјутери со Touch Bar кои беа претставени за првпат во октомври месец минатата година.

Повеќе...

skorpion.15Наскоро на пазарот пристигнува нова далеку поунапредена верзија на конзолата Xbox One позната како Project Scorpio. Спецификациите ги откри YouTube каналот Digital Foundry од каде што за тоа добија ексклузивни права.

Повеќе...

titan.04Без поголема врева денеска компанијата Nvidia ја претстави Titan Xp, подобрена верзија на Titan X, гејмерска графичка картичка базирана на истиот 16-нанометри GPU чип GP102, но веќе во полна, а не во смалена конфигурација.

Повеќе...

nvidia.03Ако сте љубител на гејмингот и сакате да ги пробате најдобрите и најнови видео игри, тогаш сигурно знаете дека за тој „луксуз“, меѓу другото, ви е потребна одлична графичка картичка.

Повеќе...

desktop1602Појавата на смартфоните очигледно е проклетство за компјутерите. Во 2015-та година во светот биле продадени нешто над 275 милиони персонални компјутери. Тоа беше прв пат во кој продажбата опадна под нивото од 2008-ма, година по појавата на првиот „iPhone“.

Повеќе...

surfaco.27Компанијата Microsoft го претстави својот најнов десктоп компјутер со екран осетлив на допир кој претежно е наменет за уметниците односно за цртање. 

Повеќе...

kilo.coreНаучниците од Универзитетот во Калифорнија го претставија KiloCore, првиот процесор со 1.000 јадра. Овој процесор е корисен за спроведување на паралелни задачи како енкрипција, пресметување на научни податоци и кодирање на видеозаписи.

Повеќе...

diks.01Компанијата Samsung го престави новиот PM971-NVMe е PCI-e SSD хард диск со капацитет од 512 GB и димензија од само 20х16 милиметри.

Повеќе...

objekti.egipet1Овие необични структури ги открила екипата на "Secureteam10" која со години се занимава со истражување на НЛО, како и откривање на тајни поврзани со вонземјени видови и облици на земјата кои владите упорно сакаат да ги сокријат.

Повеќе...

5d.diskНаучниците од Optoelectronics Research Centre развиле петдимензионална технологија за дигитално складирање на податоци, која може да трае неколку милијарди години.

Повеќе...

anaNikolic

misoKovac

banerIscelitelMilenium