Хардвер

Genius.Micro.Traveler.1Компанијата „Гениус“ го претстави „Micro Traveler 9000R“, најмалото глувче на светот кое е долго само 70 милиметри.

Повеќе...

asus.padfoneКомпанијата „Asus“ која примарно се занимава со производство на компјутерски конфигурации одлучи да произведе таблет со вграден смартфон со евтина цена и скромни карактеристики.

Повеќе...

ipad2.1По 3 години продажба, Apple одлучи да стави крај на производството на овој уред. Станува збор за втората генерација на iPad, iPad 2, кој наскоро заминува во историјата, јавува AppleInsider.

Повеќе...

japan.vaoОткако пропаднаа последните обиди да се врати профитабилноста, од познат под брендот VAIO  најавија продажба на бизнисот со компјутери (познат под брендот VAIO) и преминување на бизнис со телевизори. Ова ќе резултира со укинување на околу 5.000 работни места до крајот на годината.

Повеќе...

f.640Јапонскиот производител на една од најдобрите електронски марки на уреди – Fujitsu на своите корисници им го претстави LIFEBOOK TH90/P, нов конвертибилен Ultrabook од својата FMV линија на производи.Овој производ е модерен,и наменетет за потребите на помладите генерации.

Повеќе...

 dell.stikПрвиот пат претставен како Project Ophelia, лани Dell Wyse Cloud Connect денец тоа претставува уред малку поголем од USB стик кој работи на Android оперативниот систем и е наменет да го направи секој монитор или проектор во cloud компјутер. Дизајниран е за бизнис корисниците така што овозможува поврзување на компаниските cloud апликации или било која виртуелизирана десктоп околина.

Повеќе...

DDR4 infographicНа овогодинешниот  Intel Developer форум откриено е дека наскоро можеме да го очекуваме појавувањето на ДДР 4 РАМ мемориите. Како мемории од напредната генериција, наследникот на ДДР3 би требало да се појави кон почетокот на 2014.

Повеќе...

CleaningComputer.KeyboardВи пренесуваме неколку корисни совети за да го исчистите вашиот валкан компјутерот, лаптопот и мониторот, тастатурата, глувчето и останите приклучоци на уредот.

Повеќе...

ps4Од денеска конзулата Sony PlayStation 4“, која беше претставена во февруари, официјално е во продажба.

Таа може да се купи во Северна Америка по цена од 399.99 долари, а додека во Европа ќе пристигне на 29-ти ноември.

Повеќе...

samsung.galaxytabКомпанијата Samsung развива голем таблет компјутер, кој ќе има екран од 12,2 инчи, а доколку се оди според планот со производството на мега таблетот ќе започне кон крајот на оваа година.

Спецификациите и деталите за таблетот се уште не се познати.

Повеќе...

anaNikolic

misoKovac

banerIscelitelMilenium