Хардвер

nao-robot-thumbПознатиот „хуманоид“ Нао е автономен, програмабилен робот создаден од Aldebaran Robotics, Француска компанија чие седиште се наоѓа во Париз.

Повеќе...

apple-samsung-bitka-prodolzuva-thumbСамо неколку дена по пресудата Samsung да исплати милијарда долари отштета на Apple, американската компанија сака трајно да се забранат 8 уреди на Samsung.

Повеќе...

samsung-all-in-one-thumbКомпјутерот ќе има екран од 21,5 до 27 инчи, осетлив на допир и ќе може да се контролира со движење на раката како на Smart TV.

Повеќе...

НАСА работи на нов скафндер кој личи на оние од филмовитеНАСА работи на создавање на нов вселенски скафандер по 20 години, а астронаутите во него ќе можат да влезат одзади и многу побргу да го „облечат“, но и побргу да се прилагодат на притисокот.

Повеќе...

LG најави нови IPS монитори со речиси невидлива рамкаLG ја најави новата линија монитори од серијата IPS7 која прво ќе се појави на азискиот пазар, а потоа и низ остатокот на светот. мониторите со  IPS технологија доаѓаат и со MHL (Mobile High-Definition) линк, преку кој може да се поврзат паметни телефони или таблети.

Повеќе...

usb-od-37-iljadi-thumb

Најскапото УСБ стикче на светот чини 37 илјади долари и има капацитет од 32 гигабајти. Е сега, има и неколку други работи за да биде толку скапо... неколку работи што светкаат...

 

Повеќе...

wireless-thumbWireless A, B, N, G - сигурно некаде сте се сретнале со овие ознаки и сте се прашале што всушност тие значат. Ние го имаме одговорот.

Повеќе...

Anonymous: На 31 март целосно ќе го исклучиме интернетотАнонимните не се задоволуваат со рушење на владините интернет страници низ светот. Тие сакаат повеќе, многу повеќе. Затоа, како протест против SOPA, WallStreeta, банкарите и неодговорните светски лидери, на 31 март целосно ќе го „изгаснат“ интернетот.

Повеќе...

kodak-thumbАмериканскиот гигант во фотографската индустрија - Кодак би можел да прогласи банкрот и да побара судска заштита.

Повеќе...

Компатибилните тонери се идеално решениеПотребен Ви е тонер? Не можете да принтате затоа што не сакате да платите висока цена за тонер? Имаме идеално решение за Вас со кое максимално заштедувате - компатибилни тонери.

Повеќе...

anaNikolic

misoKovac

banerIscelitelMilenium