Хардвер

chinesse-factory-in-gold-thumbНа фотографиите не го гледате ниту Версај, ниту некогашните канцеларии на Гадафи, туку просториите на една фармацевтска фабрика во Кина.

Повеќе...

steve-jobs-resignСтив Џобс, основачот на Епл и еден од најбогатите луѓе на светот, си даде себе си отказ од функцијата извршен директор на компанијата.

Повеќе...

LG претстави глувче кое воедно е и скенерНајновото глувче од работилницата на LG, LSM-100 покрај својата вообичаена функција има и можост за скенирање на документи.

Повеќе...

batteries-for-macbook-thumbНајстрашно е кога преносниот компјутер очајно ви треба, а никаде нема струја. Колку и да го имате наполнето вашиот лап-топ, тој не издржува повеќе од 2-3 часа.

Повеќе...

тастатураСтандардните компјутерски тастатури можат да бидат многу гласни, непрактични и многу брзо стануваат нечисти, особено ако јадете околу нив.

Повеќе...

машина за пишувањеПридружувајќи им се на флопи дискот, флип видео камерата и филмот за сликање, во историјата заминува уште еден изум кој го смени светот на пишувањето.

Повеќе...

 

Како што ние во нашиот мил 21ви век напредуваме со технологија и се стремиме кон тоа сè да биде автоматизирано и компјутерски, така излезе овој робот кој собира пари на улица.
Кога веќе е пренатрупано од хипици кои свират на гитара, бездомници, луѓе без работа и деца кои собираат пари за добротворни цели, се појави овој робот Don-8r ( се чита доунејтор - Donator, за оние кои не разбираат роботски јазик ) кој ќе ги замени горенаведените, и е програмиран да собира пари од луѓе на кои им останало нешто ситно (па и крупно) и сакаат да го дадат во добротворни цели. Тој исто така е програмиран да биде апсолутно обожуван. За ова е одговорен студентот Тим Прајд (Tim Pryde) при универзитетот Dundee, во Велика Британија. Тој направил неколку тестови со роботот, по кои успешно била собрана скромна донација. Повелете, погледете го Don-8r во акција.

Don 8rКако што ние во нашиот мил 21ви век напредуваме со технологија и се стремиме кон тоа сè да биде автоматизирано и компјутерски, така излезе овој робот кој собира пари на улица.

Повеќе...

S.N.A.K. тастатурата Ви овозможува со стискање на само едно копче да ги користите сите вообичаени Фејсбук функции. Копќињата се поставени од левата и десната страна на тастатурата, што е прилично згодно за сите Фејсбук зависници.
Компанијата Social Keyboards и нејзиниот газда Роберт Амато се одговорни за постоењето на S.N.A.K. (Social Network Access Keyboard) тастатурата.Таа има сè што е потребно за да биде хит на пазарот. Со нејзина помош можете да коментирате, лајкнувате, „боцнувате“ - само со притискање на едно копче.
Исто така, многу згодна функција е и онаа која автоматски ги исклучува овие копчиња штом се одлогирате од социјалните мрежи.

Фејсбук тастатура S.N.A.K. тастатурата Ви овозможува со стискање на само едно копче да ги користите сите вообичаени Фејсбук функции. Копчињата се поставени од левата и десната страна на тастатурата, што е прилично згодно за сите Фејсбук зависници.

Повеќе...

Батеријата на Lenovo ThinkPad X220 трае 24 часаLenovo официјално го најавил преносниот компјутер X220 чијашто батерија, според производителот, трае неверојатни 24 часа. 

Повеќе...

Thunderbolt е новата технологија на Интел за високо-брзински пренос на податоци преку еден „порт“. Но, што е всупност Thunderbolt?
Замислете си го Thunderbolt како два кабли во едно. Едниот е брзиот PCI Express кабел за пренос на податоци, а вториот е DisplayPort за поврзување на надворешен монитор.
Споре Интел, Thunderbolt кабелот е способен да пренесува податоци помеѓу компјутерот и надворешниот уред (надворешен хард диск на пример) со брзина од 10Gbps во двете насоки. Исто така, тој е 12 пати побрз од FireWire 800 и 20 пати побрз од USB 2.0.
Бидејќи Thunderbolt конекторот е исто така и DisplayPort конекција, ќе можете преку еден „порт“ да поврзете надворешен монитор, кој потоа може да биде поврзан со надворешен хард диск преку PCI Express.
Теоретски, мониторот може да се поврзе и со тастатура, глувче, друг монитор, па дури и со мрежна картичка, а сите податоци од овие разни уреди да поминуваат преку еден Thunderbolt директно до Вашиот лаптоп. Единствено, роизводителите на овие дополнителни уреди ќе треба да вметнав во нив мал Интелов чин кој ќе ги декодира Thunderbolt сигналите во PCI Express и DisplayPort сигнали.
Накратко, Вашиот монитор може да стане „хаб“ за разни екстерни уреди кои ќе бидат меѓусебно поврзани со Вашиот лаптоп или компјутер преку еден единствен кабел. Секако, ќе Ви биде потребен монитор компатибилен со Thunderbolt технологијата, а денес такви не постојат.
Засега Apple е единствениот производител кој нуди уреди компатибилни со Thunderbolt. Интел вели дека наскоро во „игра“ ќе се вклучат и производителите на мемориски уреди LaCie и Western Digital, а се очекува многу бргу сите производители на компјутерски уреди да започнат со употреба на оваа нова технологија.

Што е всушност Thunderbolt?Thunderbolt е новата технологија на Интел за високо-брзински пренос на податоци преку еден „порт“. Но, што е всупност Thunderbolt? 

Повеќе...

anaNikolic

misoKovac

banerIscelitelMilenium