Интернет

google.27Европската Унија денес ја казнила американската компанија "Google" со рекордни 2,4 милијарди евра во рамките на антимонополската истрага против тој пребарувач поради злоупотреба на пазарната позиција.

Повеќе...

blokiran.16Познатиот торент сервис The Pirate Bay е прогласен виновен за кршење на авторските права дури иако на неговите сервери нема авторски заштитена содржина, одлучи деновиве Европскиот суд за правда.

Повеќе...

fb.novostПопуларната социјална мрежа Фејсбук патентираше технологија која овозможува преку вашиот паметен телефон да ви се снимаат изразите на лицето за да би можеле да ги следат вашите реакции на различни содржини.

Повеќе...

titlovi.25Корисниците кои симнуваат преводи за своите омилени филмови треба да внимаваат на можни вирусни кодови скриени во самата датотека. Компанијата за сајбер безбедноста Checkpoint открила нов трик на хакери, преку кој тие ги сокриваат вирусите во датотеките со титлови.

Повеќе...

milenici.22Сајтот Trusted Housesitters ви обезбедува бесплатен престој од француски фарми до вили на брегот на Австралија за околу 100 долари годишно.

Повеќе...

instagram.slikaInstagram воведе офлајн функции во својата Android апликација која ќе им овозможи на корисниците да ја користат социјалната мрежа, без да имаат активна конекција со интернет. iOS верзијата исто така ќе ја добие оваа функција, но сеуште не е познато кога.

Повеќе...

google.earth19Непосредно пред Денот на Земјата кој се одбележува на 22 април, Google ја претстави обновената верзија на популарната услуга Google Earth, која во моментов е достапна само во прелистувачот Chrome и во мобилни уреди со Android, но по некое време ќе може да се користи и со iOS и со други компјутерски прелистувачи.

Повеќе...

twet.2803Компанијата Твитер наскоро би можела да воведе претплата за „бизнис“ корисниците, брендовите и корисниците со голем број на следбеници кои што би добиле пристап до нови опции кои ќе им го олеснат користењето на оваа мрежа. Претплатниците ќе добијат пристап до алатки за напредна анализа, следење на трендови, објави и слично.

Повеќе...

um-wave.15Wave 9: Значењето на моментите го отсликува однесувањето на активните интернет корисници врз основа на 60 милијарди кликови и примерок од 52,000 испитаници ширум 78 земји во светот

Повеќе...

atlanta.0603Социјалната мрежа Facebook тивко ја стартираше функцијата наречена City Guides во својата мобилна апликација. Таа им овозможува на корисниците да резервираат некои хотели и ресторани, како и да праќаат пораки или да се јават на телефони.

Повеќе...

banner-zdravoMladi

piratiteOdKaribiteMilenium