Интернет

net.10Facebook денеска го направи најзначајниот потег досега во насока на видеопазарот, промовирајќи го новиот производ „Watch“, кој им овозможува на корисниците да гледаат емисии од риалити шоуа до спорт во живо.

Повеќе...

youtube.music07YouTube Music понуди опција за зачувување на песни, албуми и плејлисти за офлајн слушање.

Повеќе...

wanna.cryХакерите, кои стојат зад вирусот WannaCry, собрале 143 илјади долари во форма на биткоин, платени од настраданите корисници.

Повеќе...

vpn.01Рускиот претседател Владимир Путин потпиша закон со кој се забранува користењето на VPN и други технологии кои им овозможуваат на корисниците да добијат анонимен пристап до веб страници.

Повеќе...

paypal.00Министерството за финансии на Република Македонија ќе побара од „PayPal“ да се отпочне постапката за воведување на услугата „прием на пари” во Македонија преку платежниот сервис на оваа компанија.

Повеќе...

google.27Европската Унија денес ја казнила американската компанија "Google" со рекордни 2,4 милијарди евра во рамките на антимонополската истрага против тој пребарувач поради злоупотреба на пазарната позиција.

Повеќе...

blokiran.16Познатиот торент сервис The Pirate Bay е прогласен виновен за кршење на авторските права дури иако на неговите сервери нема авторски заштитена содржина, одлучи деновиве Европскиот суд за правда.

Повеќе...

fb.novostПопуларната социјална мрежа Фејсбук патентираше технологија која овозможува преку вашиот паметен телефон да ви се снимаат изразите на лицето за да би можеле да ги следат вашите реакции на различни содржини.

Повеќе...

titlovi.25Корисниците кои симнуваат преводи за своите омилени филмови треба да внимаваат на можни вирусни кодови скриени во самата датотека. Компанијата за сајбер безбедноста Checkpoint открила нов трик на хакери, преку кој тие ги сокриваат вирусите во датотеките со титлови.

Повеќе...

milenici.22Сајтот Trusted Housesitters ви обезбедува бесплатен престој од француски фарми до вили на брегот на Австралија за околу 100 долари годишно.

Повеќе...

banerIscelitelMilenium