Интернет

google.earth19Непосредно пред Денот на Земјата кој се одбележува на 22 април, Google ја претстави обновената верзија на популарната услуга Google Earth, која во моментов е достапна само во прелистувачот Chrome и во мобилни уреди со Android, но по некое време ќе може да се користи и со iOS и со други компјутерски прелистувачи.

Повеќе...

twet.2803Компанијата Твитер наскоро би можела да воведе претплата за „бизнис“ корисниците, брендовите и корисниците со голем број на следбеници кои што би добиле пристап до нови опции кои ќе им го олеснат користењето на оваа мрежа. Претплатниците ќе добијат пристап до алатки за напредна анализа, следење на трендови, објави и слично.

Повеќе...

um-wave.15Wave 9: Значењето на моментите го отсликува однесувањето на активните интернет корисници врз основа на 60 милијарди кликови и примерок од 52,000 испитаници ширум 78 земји во светот

Повеќе...

atlanta.0603Социјалната мрежа Facebook тивко ја стартираше функцијата наречена City Guides во својата мобилна апликација. Таа им овозможува на корисниците да резервираат некои хотели и ресторани, како и да праќаат пораки или да се јават на телефони.

Повеќе...

fb15Мобилната апликација на Facebook воведува неколку промени во онлајн видеото кои се дел од стратегијата на социјалната мрежа да го претвори видеото во еден од главните елементи и да ги задржи луѓето подолго време.

Повеќе...

instagram.25Социјалната мрежа за споделување на фотографии и видеа Instagram постојано ја надополнува својата палета на функции кои им ги нуди на своите корисници.

Повеќе...

skype.16Компанијата Мајкрософт направи промени во Скајп воведувајќи ткн. „гостински“ интерфејс кој овозможува да се воспоставуваат и примаат повици, без потребата да се преземе апликацијата или компјутерската програма, или пак да се регистрира кориснички профил.

Повеќе...

tramp.0101Веста дека Доналд Трамп ја победи Хилари Клинтон на претседателските избори во САД го остави целиот свет со едно прашање – како се случи тоа?

Повеќе...

edge.03Најновиот извештај за безбедноста на интернет прелистувачите направен од страна на NSS Labs покажува дека Microsoft Edge е најбезбеден прелистувач кога се во прашање фишинг или SEM (socially engineered malware) нападите.

Повеќе...

instagram.22Instagram деновиве ја тестира новата опција Go Insta со која корисниците ќе можат да емитувате видеа во живо и преносите да ги гледаат нивните следбеници.

Повеќе...

banerIscelitelMilenium