Брендот „Nokia“ официјално го претстави моделот „Lumia Icon“, уред наменет за американскиот пазар а сличен со спецификациите на „Lumiа 1520“, но во помало куќиште.

Дијагоналата на екранот изнесува пет инчи, резолуцијата е од 1920x1080 пиксели, процесорот е „Qualcomm Snapdragon 800“ нa 2,2 GHz, a вградена е 2 GB работна меморија, т.е. 32 GB трајна флеш меморија.

Камерата на уредот е со 20 мегапиксели и нуди оптичка стабилизација на сликата, додека вградената батерија е од 2.420 mAh.

Уредот располага и со четири микрофони, можност за бежично полнење, целото куќиште на уредот е метално, а екранот е заштитен со „Gorilla Glass 3“.

Во останатите држави се очекува смартфонот да биде понуден до крајот на месецот.

Би можело да Ве интересира:
Претходно од оваа категорија:

marijaSerif

bikini-kino-milenium