Корисникот Еван Блас (@evleaks) веќе подолго време открива детали како ќе изгледа очекуваниот на 23. август Samsung Galaxy Note 8, но во меѓувреме е подготвен да ги надополни сликите со малку повеќе детали за завршните технички карактеристики на телефонот.

Тој наведува дека уредот ќе биде водоотпорен (IP68) и ќе обезбеди 6,3-инчен Super AMOLED дисплеј со резолуција 1440 x 2960 пиксели и сооднос 18.5:9, што значи дека ќе бидее малку поголема од Galaxy S8 +.

Според информациите димензиите на куќиштето се 162,5 x 74,6 x 8,5 мм, а за споредба Galaxy S8 + е со димензии 159,5 х 73,4 х 8,1 мм. Слично на моделите Galaxy S8 и Galaxy Note8 ќе се нуди со два чипсета според регионот – Snapdragon 835 за САД и Exynos 8895 за остатокот од светот.

Очекуваме зголемување на оперативната меморија до 6 GB, а меморијата за датотеки ќе биде 64 GB со можност за зголемување. Уредот ќе предложи двојна главна камера со 12 МР сензори и оптичка стабилизација.

Сензорот со широко аголна оптика ќе биде со бленда f / 1.7 и ќе поддржува dual pixel автофокус, а другиот ќе биде комбиниран со телефото оптика со бленда f / 2.4 и ќе обезбеди можност за 2х оптичко зумирање. Селфи камерата ќе има автофокус и ќе се обложи на 8МР сензор со бленда f / 1.7.

Според останатите детали Galaxy Note8 ќе има батерија со капацитет 3300mAh и ќе се нуди во 4 бои – црна, златна, сива и сина.

Како што веќе стана јасно, продажбите во Европа ќе започнат во септември по цена од речиси 1.000 евра.

anaNikolic

misoKovac

banerIscelitelMilenium