Очекуваниот смартфон Mate 10 на Huawei ќе држи цена слична на онаа на iPhone 8 на Apple, ако се вистинити прелиминарните информации кои доаѓаат од полскиот сајт Tablettowo.

Неодамна главниот извршен директор на Huawei, Ричард Ју изјави дека смартфонот Mate 10 ќе го надмине iPhone 8 по неколку параметри. Меѓу нив сепак едвај ќе биде и цената, бидејќи се очекува iPhone 8 да чини исто околу 1.100 долари.

Промоцијата на Huawei Mate 10 ќе се одржи на 16 октомври во Минхен, тврди tabletowo. Според последните гласини, Apple исто така ќе ја помести премиерата на iPhone 8 од септември за октомври, односно двата модели ќе бидат претставени во приближно исто време.

Се очекува Mate 10 со цена 1.100 долари да излезе на пазарот во Европа, а потоа и во Кина. Предводникот ќе има 6-инчен екран JDI Full Active со однос на страните 18:9 и резолуција 2160х1080 пиксели. Уредот работи на SoC Kirin 970.

Huawei подготвува и достапна верзија на својот нов смартфон – моделот Mate 10 со цена околу 555 долари ќе предложи екран со дијагонала од 5,8 инчи и послаби параметри спрема предводникот.

banerIscelitelMilenium

  • 30 дена
  • 7 дена
  • 24 часа